Takım Çelikleri

TAKIM ÇELİKLERİ : Genel olarak tüm metal,plastik,lastik,seramik ile kağıt ve ahşap malzemelerin şekilledirilmesinde kullanılmak üzere tasarlanan çeliklere takım çelikleri adı verilir.

TAKIM ÇELİKLERİ ÇEŞİTLERİ : -Soğuk iş takım çelikleri -Sıcak iş takım çelikleri -Plastik iş takım çelikleri -Yüksek hız takım çelikleri.

TAKIM ÇELİKLERİNDE ARANILAN ÖZELLİKLER : -Yüksek mukavemet -Yüksek sertlik -Yüksek aşınma direnci -Yüksek sertleştirilebilirlik -Yüksek süneklik -Yüksek tokluk -Yüksek parlatılabilirlik.

SOĞUK İŞ TAKIM ÇELİKLERİ : Genel olarak 200C nin altındaki tüm metal,seramik,refrakter ve ahşap malzemelerin şekillendirlmesinde kullanılmak üzere tasarlanan şekillere denir.

ÖZELLİKLERİ : -Aşınma direnci -Tokluk -Süneklik.

SICAK İŞ TAKİM ÇELİKLERİ : Bir malzemeye 200C nin üzerine yapılan her türlü biçim verme işlemi sıcak şekillendirme olarak anılmaktadır.Bu işlem için kullanılan takımların çok büyük bir kısmı ise çeliktir.

ÖZELLİKLERİ : Yüksek sıcak akma mukavemeti -Yüksek sicak sertlik -Yüksek meneviş direnci -Yüksek süneklik -Yüksek tokluk -Yüksek sertleştirilebilirlik.